Testy laboratoryjne na boreliozę

Kleszcze wzbudzają strach oraz wstręt u ludzi. Nic dziwnego bo ten pajęczak potrafi wyrządzić sporo krzywdy. Po jego ugryzieniu może dojść do chorób takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Sezon lata to niewątpliwie sezon na kleszcze. Niestety nawet środki i preparaty na kleszcze nie chronią przed nimi w 100 %.

Badania serologiczne w wykrywaniu boreliozy

jakie badanie po ugryzieniu kleszczaCzęsto zastanawiamy się jakie badanie po ugryzieniu kleszcza należy wykonać by dały nam pewność wykluczenia choroby. Badania serologiczne czyli oznaczanie  przeciwciał IgG/IgM są badaniami rutynowymi po ugryzieniu przez kleszcza. Wyniki badań serologicznych należy zawsze analizować razem z obrazem klinicznym. W przypadku zarażenia boreliozą wynik pozytywny otrzymamy minimum po 3-4 tygodniach od zakażenia. Zatem robienie tego badania zaraz po ugryzieniu nie ma najmniejszego sensu. Jeśli wyniki badań serologicznych są natomiast niejasne lub nieoznaczone, trzeba powtórzyć test po kolejnych 3-4 tygodniach. Zaraz po ugryzieniu przez kleszcza może wystąpić duży rumień w okolicy wkłucia. Nie zawsze jednak oznacza on zakażenie i na odwrót. Czasami wystarczy delikatne tylko ugryzienie by doszło do zakażenia chorobą przenoszoną przez kleszcze. Testy można wykonać w każdym laboratorium, a na ich wyniki czeka się kilka do kilkunastu dni.

Oznaczenie w surowicy krwi przeciwciał IgG jest stosowane do serologicznej diagnostyki boreliozy. Niestety borelioza to najczęstsza choroba odkleszczowa. Im dłużej kleszcz jest wbity w skórę żywiciela tym szansa na zakażenie niestety wzrasta. Do zakażenia dochodzi wskutek wydzielania śliny oraz zawartości jelita środkowego kleszcza do rany ofiary. Oczywiście nie każdy kleszcz jest nosicielem choroby, dlatego nie każde ugryzienie musi zakończyć się chorobą.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie