Jedną z charakterystycznych cech żeliwa jest to, że nie dokonuje się na nim obróbki przez skrawanie, lecz wytapia się od razu gotowe kształty. Skraca to znacznie proces produkcyjny, redukuje też jego koszty, dlatego często stosuje się żeliwne kształtki tam, gdzie potrzeba ich bardzo dużo, a więc w rozległych instalacjach przemysłowych i produkcyjnych, które tego wymagają.
Żeliwną kształtkę można kupić bez problemu
Wybór kształtek z żeliwa, które znajdują się obecnie na rynku jest bardzo duży. Najbardziej popularne są oczywiście kolanka, które pozwalają nam na zmianę kierunku biegu naszej instalacji. Przeważnie jest to kąt prosty, lecz nie jest to regułą. Oprócz nich kształtki pozwalają też na znacznie więcej ciekawych rozwiązań, jak chociażby kompensację przeciążeń, co jest rzeczą przydatną, gdy w naszych rurach będą płynęły ciecze o zmiennej temperaturze lub pod bardzo wysokim ciśnieniem. Często wybiera się kształtki z żeliwa sferoidalnego do wytrzymałych instalacji przemysłowych. Stosując je, możemy zapobiegać wyciekom, gdyż połączenie żeliwa jest bardzo trwałe. Najlepiej sprawdzają się kołnierze, chociaż nie jest to jedyna dostępna metoda mocowania takich kształtek. W przypadku, gdy mamy kołnierze po obu stronach kształtki, będziemy mogli skręcić ją na stałe, ale gdyby doszło do zmian w budowie instalacji, jej odkręcenie przy użyciu odpowiedniego sprzętu nie powinno stanowić dla nas problemu.
Rozwijanie naszej instalacji złożonej z odpowiedniej armatury może być korzystne dla zakładu który prowadzimy. Żeliwne kształtki zniosą znacznie więcej, niż ich plastikowe odpowiednimi, a do tego trwałość, jaką zapewniają, może służyć nam przez wiele długich lat. Takie kształtki pozwolą nam odpowiednio dopasować przebieg instalacji do naszych potrzeb.