Zawód psychologa i psychiatry

Depresja, nerwica i inne zaburzenia o podłożu psychicznym, są prawdopodobnie chorobami dwudziestego pierwszego wieku. Widać wyraźną tendencję zwyżkową w liczbie zachorowań na te choroby. Przy czym należy powiedzieć, że są to bardzo poważne schorzenia i mogą zagrażać nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. Właśnie dlatego ważne jest by sprawdzać niepokojące objawy i nie bać się zgłosić do specjalisty.

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

leczenie nerwicy i zaburzeń w KrakowieLeczeniem nerwicy i innych zaburzeń o podłożu psychologicznym zajmują się psycholog oraz psychiatra. Powiedzmy, że psycholog jest specjalistą nieco niższej rangi, ale z tego typu problemami spokojnie, również do niego, możemy się zgłosić. Jak wybrać odpowiedniego specjalistę? Przede wszystkim powinniśmy zasięgnąć języka u przyjaciół i znajomych. Może ktoś z nich może nam polecić kogoś właściwego. Jeżeli odczuwamy pewnego rodzaju wstyd, związany z opowiadaniem o swoim problemie, to możemy również zasięgnąć języka anonimowo w Internecie. Ważne, aby nasz specjalista miał odpowiednie wykształcenie i stale się rozwijał w zakresie swojej specjalizacji poprzez uczestnictwo w konferencjach czy czytanie literatury specjalistycznej. Do tego ważne, aby nasz psycholog czy psychiatra odpowiadał nam jako rozmówca. Musimy bowiem mieć poczucie, że jest to osoba, przed którą jesteśmy w stanie się otworzyć. Ważne są zatem umiejętności tego specjalisty w zakresie empatii i współodczuwania. Co istotne, leczenie nerwicy i zaburzeń w Krakowie oferuje kilka różnych placówek.

Wybór odpowiedniego specjalisty – psychologa lub psychiatry – w zakresie leczenia, walki z depresją, nerwicą i innymi zaburzeniami o podłożu psychicznym, jest absolutnie podstawową kwestią, dlatego jeżeli zmagamy się tego typu problemami, powinniśmy starannie wybrać właściwą osobę.