Wykańczanie procesu paletyzacji za pomocą robota

Ostatnio pracodawca poinformował mnie, że w firmie będzie przeprowadzony duży proces automatyzacji etapów pracy. Ja miałem zająć się w dużej mierze przygotowaniem ludzi do tego oraz upewnieniem się, że te zmiany wejdą w życie płynnie i nie będzie żadnych problemów ze zrozumienie nowego, unowocześnionego systemu działania w firmie. Tak więc zacząłem zapoznawać się z przygotowanymi zmianami, by faktycznie nie być niczym zaskoczonym.

Roboty paletyzacyjne w pracy

Paletyzacja robotemGłównym, żeby nie powiedzieć jedynym, procesem, który miał zostać całkowicie przekształcony, był proces paletyzacji. Wymagał on bardzo dużego wysiłku fizycznego kilku pracowników, a nawet przy bardzo dużej uwadze wykonywanych działać, często zdarzało się coś krzywo załadować i trzeba było wszystko poprawiać od początku. I tutaj pomóc ma nam paletyzacja robotem. Wprowadzenie w firmie robota, którego głównym zadaniem jest rozkładanie towaru na paletach automatycznie przyspiesza pracę oraz znosi obowiązek korzystania z wysiłku fizycznego. Osoby, które do tej pory były odpowiedzialne za rozładunek i załadunek towarów na palety, będą mieli teraz mniej wymagającą pracę, pozostawiając tę najtrudniejszą część zadań maszynie. Na szczęście żaden z pracowników nie miał z tym problemu, więc mogliśmy przejść bez zgrzytów do nauki pracy z takim właśnie robotem. Praca z każdą maszyną musi być wykonywana uważnie, więc każdy musiał zaznajomić się z zasadami jej działania.

Przejście z fizycznego paletyzowania do korzystania z pomocy specjalnie do tego celu stworzonego robota, przeszło bezboleśnie. Zazwyczaj w takich sytuacjach niektórzy pracownicy się buntują, ale w naszym przypadku każdy przyjął te zmiany z otwartymi rękoma. A cały proces paletyzacyjny idzie lepiej niż kiedykolwiek.