Wózki do bram przesuwnych – jakie wybrać?

Każdy właściciel domu, posiadający na swojej posesji bramę przesuwną, życzy sobie, aby działała ona jak najsprawniej oraz żeby nie wytwarzała żadnych nieprzyjemnych dla ucha dźwięków. Jest to jednak niemożliwe bez odpowiedniego dopasowania wózków do szyn naszej bramy. W poniższej publikacji, postaram się przedstawić skrócony obraz tego, na czym powinniśmy się skupić przy zakupie wózków do swojej bramy przesuwnej.

Jakie rozmiary wózków do jakich bram przesuwnych?

Wózki do bram przesuwnychPrawidłowe funkcjonowanie bramy przesuwnej jest w pełni uzależnione od dopasowania rozmiarów jej szyny do odpowiednich wózków. Na polskim rynku, wózki do bram przesuwnych, uzależnione są od trzech różnych rozmiarów szyn. Do małych bram o masie 200 kg, posiadających szyny o rozmiarach 60x60x3,5 mm należy zamontować najmniejsze wózki (pakiet wózków 60). Bramy średniej wielkości z masą 500 kg o rozmiarach szyn 70x70x4 mm, adekwatnie łączą się z wózkami o średniej wielkości (pakiet wózków 70). W przypadku bram przesuwnych o łącznej masie do około 600 kg, potrzebne są wózki o największym możliwym rozmiarze, pasujące do szyn o wielkości 80x80x05 mm (pakiet wózków 80). Duże i ciężkie bramy o masie przekraczającej 600 kg do zachowania stabilności oraz prawidłowej pracy łożyska w wózku, potrzebują specjalne wózki o podwyższonej nośności oraz zwiększonej ilości rolek. Największe bramy dostępne do zakupu na polskim rynku, montowane są głównie na szynach 94×85 mm, 100×90 mm oraz 136×142 mm.

Ostatnim elementem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania bramy przesuwnej są śruby regulujące.
Odpowiadają one za zakres regulacji wózka w pionie oraz w poziomie, co może znacząco ułatwić regulacje bramy podczas montażu. Powyższe informacje są niezbędne dla każdego właściciela domostwa, który chce się cieszyć sprawną i cichą bramą na swojej posesji przez długie lata.