Użytkowanie pił tarczowych

Na rynku jest wiele pił tarczowych przeznaczonych do cięcia drewna. Inna piła będzie używana do drewna suchego, a inna do mokrego (świeżego). Także ważne jest, czy będzie to cięcie np. wzdłużne, ponieważ wtedy trzeba dobrać odpowiednią piłę o większych zębach. Musi ona być także odpowiednio ostra i oczywiście rozwiedziona.

Różnice w doborze pił do cięcia drzew różnych gatunków

piła tarczowa do drewna globusDo najczęściej stosowanego tzw. cięcia wzdłużnego wykorzystywane są piły tarczowe o różnej wielkości zębów. Wszystko zależy od tego, jakie drewno będzie cięte. Czy suche, mokre, lub o gęstym splocie, czy też twarde, lub wręcz przeciwnie – miękkie. Np. wierzba swoją gęstością bardzo różni się od np. dębu, czy buka. Także jesion jest drzewem twardym i wyjątkowo giętkim. Jednak w wielu wypadkach najlepszą wydaje się być piła tarczowa do drewna globus która może być stosowana w wielu wypadkach i na wielu gatunkach drzew. Kształty zębów różnych pił mogą zapobiegać przeciążeniu piły podczas pracy. Dodatkowo takie piły są wyposażone w specjalne szczeliny odprowadzające trociny podczas cięcia. Kompensują one także wpływ temperatury pracy na zmianę stanu naprężenia samej piły. Jest to bardzo ważne, ponieważ każda piła przy wysokich obrotach emituje dość dużą temperaturę i przez to się nagrzewa. A, nie jest to dobre i może doprowadzić do uszkodzeń samej piły, czy też nawet może zagrozić bezpieczeństwu tnącego. Piły tarczowe są produkowane z wytrzymałej stali, odpowiednio profilowanej, jednak każdy przedmiot ma granice wytrzymałości.

Zakupując taką piłę najczęściej wiemy do czego będziemy ją używać. Dziś można zakupić piły tarczowe z przeznaczeniem do cięcia wielu gatunków drzew. Jednak nie ma piły, która by cięła wszystko. Dlatego ważne jest, do czego tak naprawdę będziemy je potrzebować.