Ustawnik pozycyjny, zwany także pozycjonerem, jest urządzeniem sterującym, zapewniającym pożądane położenie tłoka współpracującego siłownika, najczęściej pneumatycznego. Podczas podania sygnału sterującego mieszek oddziałuje na układ dysza-przysłona, podając odpowiednią ilość powietrza na siłownik. Sygnałem zwrotnym jest położenie zaworu.
Modułowe urządzenie pozycjonujące obrabiany element
Moduły pozycjonujące pozwalają na obracanie detalu w sposób prosty na potrzeby cyklu produkcyjnego. Moduły te, pomijając ustawniki pozycyjne, składają się z silnika, jednostki redukcji i specjalnych kołnierzy do wspomagania montażu specjalnych narzędzi. W zastosowaniach systemów zrobotyzowanych, pozycjonery mogą być zarządzane jako dodatkowe osie robota, a w razie potrzeby również w opcji współpracy (z odpowiednimi opcjami oprogramowania). Pozycjonery mogą manipulować produktami o masie od kilku kilogramów do nawet kilku ton. Każdy z pozycjonerów może zostać wykonany specjalnie, aby spełnić indywidualne wymagania aplikacji. Koncepcja budowy modułowej daje możliwość łatwej modyfikacji pozycjonera i dostosowania go do zmieniających się potrzeb produkcyjnych. Wykorzystane rozwiązania konstrukcyjne zapewniają bezpieczną obsługę oraz bezawaryjną pracę. Pozycjoner umożliwia pochylenie tarczy w zakresie od 0 do 90 stopni. Stół wyposażony jest w montażowe rowki przyłączeniowe do mocowania uchwytów i szczęk. Urządzenie posiada płynną regulację prędkości obrotowej, oraz możliwość wyboru kierunku obrotu.
Podsumowując, pozycjonery znajdują zastosowanie w częściowo zautomatyzowanych i zrobotyzowanych procesach technologicznych. Są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, w tym przede wszystkim w branży budowlanej, motoryzacyjnej oraz przy budowie maszyn. Z zaawansowanych pozycjonerów korzystają przede wszystkim firmy, które świadczą szeroki zakres usług z zakresu spawania, w tym specjalizujących się w spawaniu maszynowym.