Usługi inseminacji zwierząt

Każdemu hodowcy zależy na tym, aby utrzymywane przez niego bydło miało jak najlepsze potomstwo. Zdrowe cielęta o dobrych parametrach zapewnią odpowiedni materiał na remont stada, a dobór nasienia buhajów posiadających w swojej genetyce pożądane cechy pozwoli na zwiększenie mleczności bądź mięsności młodych sztuk.

Z jakich usług inseminacji korzystać

inseminacja bydłaOprócz wyboru odpowiedniego buhaja, dostępnego w katalogach firm zajmujących się prowadzeniem dystrybucją nasienia, ważne jest zatrudnienie do obsługi fermy inseminatora o odpowiednich umiejętnościach. W kwestii wyboru materiału genetycznego, jaki będzie najlepszy dla naszej hodowli możemy zgłosić się do lokalnej Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt. Specjaliści tam zatrudnieni ocenią stan naszych krów i doradzą, jakie nasienie pozwoli na polepszenie zdrowotności stada w następnym pokoleniu i uwydatnienie pożądanych cech. Inseminacja bydła jest czynnością, którą najlepiej zlecić wykwalifikowanemu inseminatorowi bądź lekarzowi weterynarii. Specjaliści posiadają sprzęt oraz umiejętności, które zagwarantują przeprowadzenie zabiegu prawidłowo i w efekcie pozwoli na osiągnięcie dużej skuteczności sztucznego zapłodnienia. Jakość nasienia, którym dysponują wykwalifikowani pracownicy zajmujący się rozrodem bydła jest zapewniona dzięki przechowywaniu go w temperaturze ciekłego azotu. Takie zabezpieczenie gwarantuje, że plemniki nie ulegną uszkodzeniu oraz zachowają żywotność nawet po długim czasie od pobrania.

Wielu hodowców decyduje się również na ukończenie kursu inseminacji, by we własnym zakresie przeprowadzać krycie zwierząt. Jest to dobre wyjście, pozwalające na obniżenie kosztów rozrodu. Warto jednak każdą inseminację poprzedzić zleceniem wykonania badania ultrasonograficznego krowy przez weterynarza.