Szybki rozwój cyberprzestępczości

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt z nas nie wiedział czym jest internet. Nikt nie miał także swojego telefonu komórkowego. Tak naprawdę nikt nawet nie przypuszczał, jak będzie wyglądał świat po upływie tych kilkunastu lat. I choć naprawdę się rozwinęliśmy, niesie to również za sobą pewne konsekwencje.

Jak duży jest problem z cyberprzestępczością?

cyberprzestępczośćMamy internet, możemy rozmawiać ze sobą na ogromne odległości, nic nas nie ogranicza. Czy mamy jednak świadomość tego, iż w internecie nic nie ginie? Raz wstawione zdjęcia zostaje w sieci na zawsze. Tak samo wszystkie nasze dane, czy chociażby treści wiadomości, które wysyłamy do naszych przyjaciół. Może nam się wydawać, że wszystko jest bezpieczne. W końcu wszyscy z tego korzystają. Jednak ci wszyscy tak samo jak i my, są narażeni na cyberprzestępczość. Dziś bardzo dużo się o tym mówi, a przede wszystkim ostrzega się ludzi. Cyberprzestępcy są doskonałymi informatykami. Potrafią złamać wiele kodów i rozpracować systemy, które mogłyby się wydawać nie do pokonania. Są szybcy, działają niepostrzeżenie, zawsze z ukrycia. Są na tyle sprytni, że bardzo trudno jest ich namierzyć. Mogłoby nam się wydawać, że taka cyberprzestępczość dotyka tylko osoby sławne, milionerów czy też jakieś znaczące osoby świata polityki, które mają wpływ na zasady działania państwa. W końcu cyberprzestępczość kojarzy nam się z polityką. Jednak tak nie jest. Tacy przestępcy mogą wybrać sobie mniejszą ofiarę, chociażby nas. Mogą nam wykraść chociażby dane logowania do konta.

Dziś tak naprawdę nie możemy być pewni tego, co piszemy w wiadomościach. Nie możemy być pewni tego, że nikt nie wykradnie nam pieniędzy z konta bankowego. Skuteczni cyberprzestępcy nie zawsze działają na wysoką skalę. Czasem zajmują się takimi osobami jak my.