Wyroby gipsowe wykonywane są w nowoczesnych technologiach, lecz wyglądem do złudzenia przypominają dawne, zabytkowe sztukaterie. Swą popularność zyskały zwłaszcza w epoce baroku, za sprawą bogato zdobionych wnętrz pałacowych i kościelnych. Dziś sztukateria gipsowa jest nadal powszechnie wykorzystywana, zarówno do prac konserwatorskich, jak i we współczesnych wnętrzach, jako element dekoracyjny.
Pałacowe sztukaterie do mieszkań
Sztukateria wewnętrzna miała jedno podstawowe zadanie, które do dziś jest aktualne: dekorować i upiększać wnętrza przy niewielkich kosztach. Celem sztukaterii było naśladowanie kamienia. Sztukateria gipsowa sprawdza się współcześnie w kamienicach i wnętrzach zabytkowych, gdzie należy wykonać rekonstrukcje i uzupełniania dawnych elementów dekoracyjnych. Z gipsu można wykonać w zasadzie dowolna dekorację. W ofercie producentów wyrobów z gipsu, znajdziemy dużą kolekcję motywów i elementów dekoracyjnych. Jeśli to będzie mało, wówczas istnieje możliwość wykonania sztukaterii na indywidualne zlecenie, według projektu, zdjęcia, rysunku. Najczęściej wykorzystywane sztukaterie gipsowe to listwy sufitowe, stylowe rozety, reliefy i gzymsy. Dekoracje gipsowe mogą mieć charakter użytkowy, jak wszelkiego rodzaju obramienia i wykończenia, lub dekoracyjny. Ozdobna sztukateria gipsowa to może być relief z dekoracją kwiatową, geometryczną albo figuralną, jak sceny z mitologii grackiej.
Wyroby sztukateryjne są trwałe i proste w montażu. Niezwykle bogaty wybór form, wątków i motywów dekoracyjnych, sprawia, ze kupują je właściciele mieszkań i domów, by nadać swoim wnętrzom wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Inne zastosowanie to uzupełnienie, bądź zastąpienie dawnej, zabytkowej sztukaterii, która się ukruszyła lub jest w złym stanie.