Skuteczne zabezpieczenia ogniochronne

Każdy budynek powinien mieć zastosowane odpowiednie zabezpieczenia, które chronią go przed skutkami pożaru, ale też uniemożliwiają jego powstanie. Oczywiście nie jest to możliwe w stu procentach, ale można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko.

Jakie stosuje się zabezpieczenia w konstrukcjach stalowych?

zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowychZdecydowane łatwiej jest zapobiegać pożarom niż je gasić i też z takiego założenia wychodzą konstruktorzy. Spoza część zabezpieczeń jest montowana już na etapie budowy, ponieważ są one częścią elewacji i elementów konstrukcji. Zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych są bardzo ważne dla bezpieczeństwa budynku, ponieważ stal nie jest tak odporna na działanie ognia jak na przykład beton czy cegła. Stal moment krytyczny uzyskuje, kiedy temperatura przekracza pięćset pięćdziesiąt stopni Celsjusza. W takich warunkach stal traci swoje właściwości i staje się giętka, co z kolei niesie ze sobą duże ryzyko zawalenia się konstrukcji. Najskuteczniejszym sposobem na opóźnienie tego momentu, jest stosowanie zabezpieczeń biernych, bezpośrednio na elementach konstrukcji. Mogą to być specjalne ognioodporne zaprawy murarskie, farby ognioodporne czy innowacyjne płyty, którymi obudowuje się stalowe elementy. Dzięki temu ogień nie dociera bezpośrednio do  stali, a więcej musi minąć więcej czasu, zanim stal osiągnie temperaturę krytyczną. Poza zabezpieczeniami ogniochronnymi biernymi, stosuje się jeszcze szereg czynnych zabezpieczeń, które mają na celu informowanie przebywających w nim osób o zagrożeniu.

Kiedy pożar już wybuchnie, to zabezpieczenia przeciwpożarowe powinny skuteczne utrudniać mu rozprzestrzenianie się, co sprawia, że ludzie mają dodatkowe cenne minuty na ewakuację. W takiej chwili liczy się każda minuta, ponieważ ogień z reguły szybko trawi budynki.