Serwisowanie maszyny poligraficznej

Różnorodność maszyn poligraficznych jest naprawdę ogromna. Jednak w każdej sytuacji służą one tylko do jednego: do uzyskania odpowiedniego druku. Firmy zajmujące się różnego typu drukiem, mają zapewne na swym stanie odpowiednie maszyny poligraficzne – czy to wydzierżawione, czy też ich własne.

Kto zajmuje się serwisowaniem takich maszyn?

serwis maszyn poligraficznychWiększością obsługi gwarancji zajmują się producenci własnych towarów. Ale nie tylko. Także sprzedawcy mogą dawać odpowiednią gwarancję na zakupiony u nich towar. Jednak jeśli chodzi o serwis maszyn poligraficznych, mogą się tym zajmować zewnętrze firmy, specjalizujące się w tego typu usługach. Maszyny poligraficzne są z reguły maszynami skomplikowanymi, dlatego serwisant zaproszony do firmy w której się taka maszyna zepsuła, powinien mieć odpowiedni certyfikat, oraz doświadczenie w swoim zawodzie. Najczęściej maszyny poligraficzne to zestaw urządzeń przeznaczonych do druku zarówno gorącego, jak i zimnego. Gorącym drukiem możemy nazwać termodruk, polegający na używaniu folii metalizującej w różnych kolorach, oraz matryc wykonanych najczęściej ze stopu ołowiu. Folię nakłada się na miejsce druku, przykładając do niego gorącą matrycę. Oczywiście robi to maszyna do tego przeznaczona. Takie maszyny są skompilowane z komputerami, oraz innymi urządzeniami. Czasem dochodzi do awarii z różnymi skutkami. Dlatego serwisant powinien znać się nie tylko na komputerach, ale także na takich zestawach i w miarę możliwości usunąć powstałą awarię.

Jednocześnie serwis – to nie tylko naprawa. Maszyny poligraficzne wymagają okresowych przeglądów i tym właśnie także zajmują się serwisanci. Aby uniknąć przestojów spowodowanych awarią takich maszyn, należy postarać się o dobrego serwisanta, który w porę może zapobiec ewentualnej awarii.