Rozwój świata na przykładzie odwróconej osmozy

Sporo ludzi to konserwatyści. Nie lubią zmian, są przyzwyczajeni do pewnych wzorców i zachowań, i raczej nie palą się do tego, by cokolwiek pod tym względem zmieniać. Nie jest to wcale pozytywne zjawisko – czym więcej takich ludzi, tym bardziej świat stoi w miejscu.

Jako przykład możemy wziąć odwróconą osmozę

polecana odwrócona osmoza z WarszawyJest to zupełnie nowy rodzaj filtrowania wody. Dlaczego ma wartość w tej dyskusji? Ponieważ jest to jedna z tych rzeczy, które nie musiałyby powstać. W końcu przecież były filtry do wody, nie było potrzeby, by tworzyć cokolwiek lepszego. Tak samo jak otwarcie szyb w samochodzie sprawia, że jest chłodniej. Większość ludzi w swoim czasie była z tym pogodzona – na szczęście część się wyłamała i postanowiła nieco ulepszyć to rozwiązanie. W ten sposób powstała klimatyzacja samochodowa. Tak samo jest tutaj – gdyby wszyscy zadowalali się tym, co już zostało zrobione, świat cały czas stałby w miejscu. Dzięki postępowcom, ludziom, którzy twierdzili, że zawsze można ulepszyć to, co już zostało wynalezione, dziś na rynku jest tak wiele przeróżnych wynalazków. Dzięki temu mogę też powiedzieć, że polecana odwrócona osmoza z Warszawy nie jest trudna do znalezienia – ludzie interesują się tym, co jest wymyślane, a co za tym idzie – firmom zależy na pokonywaniu coraz to kolejnych granic. To klienci kształtują rynek – gdyby wszyscy kupowali tylko stare i sprawdzone produkty, szybko zrobiłby się monopol firm, które niczego by nie ulepszały, tylko sprzedawały to, co i tak dobrze się sprzedaje. W końcu lepsze jest wrogiem dobrego – po co ulepszać coś, co przynosi zysk.

Obecnie coraz więcej technologii zdobywa uznanie wśród zwykłych klientów. Być może jest to również zasługa tego, że ludzie zarabiają średnio coraz więcej, dzięki czemu mają pieniądze na nowe urządzenia. Niezależnie od powodów, jest to bardzo pozytywne zjawisko.