Każdy jeździec wie, czym jest rząd koński. To nic innego, jak zbiór wszystkich części i elementów, które w całości składają się na wyposażenie zapewniające jeźdźcowi bezpieczne i wygodne poruszanie się na koniu. Elementów rzędu końskiego jest wiele, a w tym tekście omówiona zostanie rola popręgu, który jest bardzo ważny przede wszystkim w aspekcie bezpieczeństwa.
Rola popręgu przy siodle
Popręgi najczęściej wykonuje się ze skóry i takie też są najbardziej pożądane przez jeźdźców. Skóra jest bardzo wytrzymała i istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że popręg się przerwie. Popręg skórzany pozwala bowiem utrzymać siodło w odpowiedniej pozycji dla jeźdźca i jego przerwanie mogłoby być fatalne w skutkach. Bez popręgu siodło zsuwałoby się z grzbietu konia i w trakcie jazdy praktycznie niemożliwe byłoby utrzymanie się na nim. Popręg jest doczepiony z obu stron siodła i łączy je pod brzuchem konia w taki sposób, że siodło się nie przesunie. Dzięki temu jazda jest bezpieczna, a przy tym wygodna, bo jeździec nie czuje pod sobą żadnych niepokojących ruchów oprócz tych konia. To niezwykle ważne, bo w trakcie jazdy jeździec musi być skoncentrowany tylko na jeździe, aby nie popełnić żadnego błędu, który mógłby być fatalny w skutkach. Każde rozkojarzenie związane z problemami z siodłem mogłoby go zdekoncentrować i spowodować groźny dla jego zdrowia lub życia wypadek po upadku z konia. Nie wolno do tego dopuścić.
To bardzo ogólne, ale też i dość wyczerpujące informacje na temat popręgu. Przygotowując się do jazdy konnej, trzeba jeszcze zdobyć informacje przede wszystkim na temat tego, jak dopasować popręg. Konieczne jest bowiem dobranie odpowiednie dobranie popręgu do konia, aby zarówno koń, jak i jeździec czuli się komfortowo w trakcie jazdy.