Podmurówka betonowa – jak wykonać?

 Podmurówka betonowa to bardzo ważna część większości rodzajów ogrodzeń. Bez względu na to, czy mamy siatkę druciana, ogrodzenia panelowe, drewniane czy gabionowe to taka podstawa płotu jest niezbędna. Solidne fundamenty to podstawa, zatem należy zadbać o to, by podmurówka została solidnie wykonana.

Podmurówka betonowa to fundament ogrodzenia

najlepsza podmurówka betonowaZ pewnością należy zacząć od wykopania dziury pod fundament. Będzie to wykop wąski i dosyć płytki. Najważniejsze jest to, by dobrze zabezpieczyć otwór szalunkami wykonanymi z drewna. Zarówno od sposobu jak i z boku się takie stosuje. Muszą one wystawać ponad powierzchnię ziemi, bo i wylewka betonowa będzie powyżej poziomu trawy. Podczas tworzenia podmurówki betonowej trzeba mieć też przygotowane słupki oznaczające rogi działki, czy też miejsca gdzie będą się kończyły poszczególne przęsła ogrodzenia panelowego. Takie słupki muszą być zamurowane, ponieważ tylko wtedy będą stabilne. Beton szybko zastyga, więc od razu po zakończeniu najlepsza podmurówka betonowa jest gotowa. można przejść do montażu ogrodzenia. Beton można także zabezpieczyć przed działaniem wilgoci, czyli wykonać tak zwaną hydrofobizację, czy też obłożyć ją płytka klinkierową. Warto jest zaznaczyć, że obecnie podmurówkę betonową można kupić w wersji gotowej. Są to betonowe przęsła o odpowiedniej wysokości. Wbija się je w ziemię i gotowe. Nie trzeba przygotowywać szalunków i wylewek betonowych. Jest to oszczędność czasu. Wtedy warto jest zadbać o odpowiednio głęboki wykop, bo w ziemi będą także osadzone słupki.

Słupki są dodatkowo zabezpieczone betonowa płytką, dzięki czemu będą one stabilne i całe ogrodzenie będzie się dobrze trzymało. Bez względu na to jaką podmurówkę wybierzemy to musi być ona solidnie wykonana. Wtedy ogrodzenie będzie będzie cieszyło nas przez długi czas.