PFRON i turnusy rehabilitacyjne

Niepełnosprawność to nie jest koniec świata – często zdarza się, że osoby nią dotknięte są szczęśliwsze od tych, którzy nie są. Ważne jest jednak, by cały czas walczyć o jak najwyższą sprawność i mobilność, dlatego został stworzony Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – w skrócie PFRON.

Turnus rehabilitacyjny a sanatorium

ośrodki rehabilitacyjne z dofinansowaniem pfronWszystkie osoby o orzeczonym stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się o dofinansowanie z PFRON na turnus rehabilitacyjny. Nie należy jednak mylić takiego turnusu z wizytą w sanatorium, gdyż jest to zupełnie inna forma leczenia. Turnus rehabilitacyjny jest to aktywna forma rehabilitacji połączona z odpoczynkiem, dlatego trzeba pamiętać o spakowaniu stroju sportowego! Zaletą takiego turnusu jest również wybór – to uczestnik turnusu wybiera datę i miejsce, do którego chce jechać. Uczestnik ma do wyboru różne ośrodki rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON – musi wybrać taki, który mu odpowiada. Programy turnusów są bardzo zróżnicowane i zależą od danego ośrodka rehabilitacyjnego, dlatego musimy wybrać program odpowiadający naszym potrzebom. Jednak te turnusy nie są darmowe – zależnie od ośrodka cena waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dlatego warto jest zdobyć dofinansowanie do takiego turnusu. Wniosek składa się tak jak większość tego typu próśb, powinniśmy więc przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. Najlepiej jest zgłosić się na początku roku, by w marcu uzyskać już odpowiedź.

Tym właśnie jest turnus rehabilitacyjny – niczym innym jak aktywną walką z niepełnosprawnością. Powinniśmy wybrać miejsce, w którym będziemy czuli się jak najlepiej – dzięki temu nasza rehabilitacja będzie najskuteczniejsza. Na szczęście to do nas należy wybór ośrodka, do którego będziemy jechać.