Ortodonta, czyli dentysta nie tylko od wad zgryzu

W gabinecie ortodontycznym można skorzystać nie tylko z profesjonalnych usług leczniczych. Równie dobrze specjalista w zakresie ortodoncji zajmuje się podstawowym leczeniem zębów. Wiadomo, że do ortodonty wybierają się przede wszystkim pacjenci z wadami zgryzu.

Podstawowe zabiegi stomatologiczne w gabinecie ortodontycznym

najlepszy ortodonta z CzęstochowyJednak z drugiej strony ortodonci mają swoich stałych pacjentów, którzy przychodzą do gabinetu na podstawowe zabiegi stomatologiczne. Taki najlepszy ortodonta z Częstochowy zajmie się np. skalowaniem, czyli usuwaniem kamienia nazębnego. W gabinecie można też skorzystać z usług leczenia kanałowego zębów. Leczenie kanałowe składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap polega na pozbyciu się z miazgi zęba naczyń krwionośnych oraz włókien nerwowych. W zębie wywierca się kanały, a następnie wprowadza przez nie środek, który powoduje zniszczenie unaczynienia i unerwienia zębów. Leczenie kanałowe wprowadzane jest wtedy, kiedy zęba nie można wyleczyć metodami zapobiegawczymi. Wtedy pacjent ma do wyboru usunięcie zęba lub właśnie leczenie kanałowe. Jeśli wybór dotyczy zęba, który jest widoczny, to zazwyczaj wybierane jest leczenie kanałowe. Poza tym trzeba wiedzieć, że usunięcie zęba stałego może spowodować przesunięcie innych zębów w obrębie zębodołu. To z kolei prowadzi do problemów ze zgryzem. Lekarz ortodonta może też wykonać zabieg ekstrakcji zęba, czyli jego usunięcia.

Zwykły lekarz stomatolog nie podejmuje decyzji o usuwaniu takich zębów jak kły. Za to lekarz specjalista w zakresie ortodoncji może podjąć taką decyzję. Są to jednak zęby (trójki), które należy ratować za wszelką cenę. Kły to bardzo ważne zęby dla całego zgryzu. Ortodonta jest więc nie tylko specjalistą od aparatów nazębnych, ale również zajmuje się podstawowymi zabiegami dentystycznymi w gabinecie lekarskim.