Na czym polega wzorcowanie?

 

W obecnych czasach urządzenia pomiarowe odgrywają bardzo ważną funkcje dla gospodarki. Dlatego też należy się upewnić, że wskazywane przez nie wyniki maja odniesienie w rzeczywistości. Aby tak się stało, konieczna jest ich kalibracja.

Jak kalibruje się mierniki?

wzorcowanie urządzeń pomiarowychW obecnych czasach bardzo ważne jest znaczenie urządzeń pomiarowych dla gospodarki. Bez tego typu urządzeń bowiem, trudno byłoby sobie wyobrazić sprawne działanie firm produkcyjnych, czy tez budowlanych. Oczywiście, używanie takich urządzeń ma sens tylko w tym przypadku, gdy zostaną one wcześniej w odpowiedni sposób skalibrowane – procedura ta, znana jako wzorcowanie urządzeń pomiarowych, umożliwia wprowadzenie w pamięć danego miernika tak zwanego wzorca miar. Jest to po prostu wartość, do której dany miernik może się odnosić podczas ustalania wyników. Dzięki temu, wyniki wskazywane przez poszczególne mierniki mogą być ze sobą porównywane. W obecnych czasach większa część mierników wykorzystywanych profesjonalnie, musi przejść procedurę wzorcowania. W przeciwnym wypadku bowiem, wyniki wskazywane przez takie urządzenia mogą być poddawane w wątpliwość, szczególnie gdy będą one wykorzystywane na przykład podczas przetargów. Oczywiście, procedury wzorcowania nie można wykonywać samodzielnie. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt, jak również warunki laboratoryjne, aby podczas wzorcowania nie doszło do żadnych nieprawidłowości, które mogłyby w efekcie negatywnie rzutować na efekty tej kalibracji. Na szczęście w Polsce jest coraz więcej firm, które zajmują się wykonywaniem tego właśnie zabiegu.

W obecnych czasach bardzo ważna rolę dla gospodarki odgrywają urządzenia pomiarowe. Są one bardzo istotne, aby możliwe było bezpieczne wykonywanie poszczególnych zadań w zakładzie produkcyjnym, czy też na przykład na placu budowy. Dlatego też tak istotne jest, aby odpowiednio je skalibrować.