kowal

Kowalstwo jako fachowy zawód

Na lekcji ostatnio mieliśmy temat o różnych zawodach. Mieszkam w dużym mieście, więc raczej mówiliśmy o zawodach tu spotykanych, choć parę dzieci się wyłamało i zaczęło opowiadać o jakichś dziwnych profesjach, takich jak rolnik czy zegarmistrz.

Kowal – czy ten zawód jeszcze istnieje?

kowalNiby szkoła w mieście, ale część rodziców ze wsi wolała dowozić dzieci tutaj, by w przyszłości były bardziej obyte z ludźmi z miast. Nikt tego wprost nie powie ale jednak ludzie mieszkający w mieście charakteryzują się nieco większą kulturą niż przeciętni mieszkańcy wsi, nie dziwne więc, że co bardziej świadomi rodzice wolą by ich dzieci przebywały tylko z dziećmi z miasta. My z kolei musieliśmy wysłuchiwać przez to długiej prezentacji Janka na temat tego jak wygląda typowy dzień rolnika. Przyznać muszę, że gdybym nie wiedział skąd jest, w życiu bym nie powiedział, że mieszka na wsi a jego ojciec na co dzień jeździ traktorem.
Nie brzmiało to źle gdy o tym opowiadał, bardziej jak spokojna, zwyczajna praca, nikt nie pogania, przyjazna atmosfera, cała rodzina się zbiera, normalnie idylla. Kolejny był Marcin którego ojciec był ślusarzem, ponoć najlepszym w mieście. Faktycznie, jego usługi ślusarskie cieszyły się największą popularnością w mieście, a miasto jest niemałe. W końcu ile jest w Polsce miast tak dużych jak Kraków? Niewątpliwie najciekawsze było jednak to co powiedział Dawid. Jego ojciec był kowalem i traktował tę pracę bardzo poważnie. Fachowe kowalstwo – Kraków było dla ich rodziny głównym źródłem utrzymania. Szczerze mówiąc byłem zdziwiony, że ten zawód w ogóle jeszcze istnieje. Spytałem go jakim rycerzom jego ojciec wykuwa mieczem, na co ten odpowiedział mi spojrzeniem pełnym pogardy. Wyjaśnił, że obecnie kowale tworzą ozdobne bramy i ogrodzenia otaczające domki jednorodzinne.

Przypomniałem sobie od razu jak raz byłem u mojego przyjaciela na osiedlu domków jednorodzinnych, otoczonych pięknymi bramami. Teraz już będę wiedział, że każda z tych bram została ręcznie wykonana przez jakiegoś kowala, takiego jak tata Dawida. Niesamowite. Ten zawód jest tak stary, i mimo że się znacznie zmienił, to jednak przetrwał aż do dziś.