Współcześnie na drogach możemy spotkać wiele rodzajów samochodów, od małych, miejskich pojazdów po kompaktowe czy sportowe, na tych użytkowych kończąc – autach dostawczych i ciężarowych. Bardzo duża ilość zawiera w sobie turbinę – urządzenie wspomagające pracę silnika.
Turbina i jej regeneracja
Zasada działania turbosprężarki jest dość prosta – zwiększa ciśnienie powietrza, które wtłaczane jest do cylindrów. Dzięki temu poprawiają się osiągnięcia jednostki napędowej, a sam silnik ma większą moc. Może przyczynić się też do mniejszego zużycia paliwa. Zdarza się jednak, że jak wiele elementów auta tak i turbina może wymagać naprawy. Trzeba jednak przyznać, że większość regeneracji spowodowana jest awariami innych podzespołów silnika. Spowodowane jest to często zbyt rzadkimi wymianami oleju oraz filtrów. Koszt regeneracji turbiny może się wahać i być różny, w zależności od rodzaju turbosprężarki – czy jest ze zmienną geometrią czy też nie. Warsztatów zajmujących się tym zagadnieniem jest wiele i nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego. Mechanik zajmujący się uszkodzonym elementem powinien ją rozkręcić i dokładnie wyczyścić. Wtedy dopiero dostrzeże co było powodem awarii turbosprężarki. Należy jednak pamiętać, że przy regeneracji turbiny potrzebni są nie tylko fachowiec i części, ale także specjalistyczny sprzęt. Konieczne może się okazać, że zakład mechaniczny musi być wyposażony w precyzyjną wyważarkę. Turbina poddana regeneracji i źle wyważona będzie działać głośnej i krócej niż powinna. Trudniej zregenerować te ze zmienną geometrią.
Turbiny powoli zaczynają być stałym elementem pod maską. W związku z coraz ostrzejszymi normami emisji spalin stosuje się je do coraz większej liczby samochodów, ponieważ bez nich trudniej osiągnąć wymagane w przepisach obostrzenia. Warsztaty zajmujące się regeneracjami turbin na pewno będą miały pracę.