Drewniane wiaty i ich zalety w górach

Każdy turysta, który był w Bieszczadach i wspinał się na szczyt Tarnicy musiał minąć drewnianą wiatę. Dla niejednego amatora górskich wycieczek była ona wybawieniem, chwilą przerwy od trudnej wędrówki bądź ucieczką przed deszczem. W górach takie wiaty są dobrym schronieniem, dlatego szlaki na których stoją tego typu budynki mają największą liczbę turystów. 

Zdobywanie szczytów i schronienie w drewnianej wiacie

solidne wiaty drewnianeTurystyka górska wymaga wielkiego hartu ducha. Dużo ludzi nie decyduje się na urlop w górach, ponieważ chcą uniknąć takiego wysiłku. Mimo tego widoki, które możemy zobaczyć są warte takiego poświecenia. Dla osób, które myślą w ten sposób powinno stawiać się solidne wiaty drewniane. Są to dobre miejsca, aby trochę odsapnąć, zjeść coś, czy nakleić plaster na stopę. W przypadku ulewy lub opadów śniegu potrafią ratować życie. Oprócz tego stanowią świetny punkt informacji o miejscu, w którym się znajdujemy, np. za pomocą tablic edukacyjnych. Niestety ich budowa również wymaga wiele poświęcenia. Chodzi tutaj o robotników, którzy muszą przetransportować materiał i narzędzia w miejsce, gdzie altana ma stanąć. Często szlaki to tylko wąskie ścieżki, gdzieś w środku lasu, dlatego nie ma opcji, aby podjechać samochodem, ani helikopterem. Są to problemy do ominięcia. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak zawzięta jest osoba, która zarządza tym obszarem. Dobry leśniczy lub dyrektor parku krajobrazowego powinien samodzielnie stawiać takie konstrukcje, jeżeli ma problemy ze znalezieniem odpowiedniej osoby. Jest to praca dla twardzieli, dlatego czasami trudno znaleźć chętną osobę. Dobrym pomysłem byłoby stworzenie organizacji, która zadba o takie przedsięwzięcia. Na pewno znajdą się osoby, które poczują radość z uczestniczenia w pracach społecznych. Pasjonaci są wszędzie, trzeba tylko odpowiednio do nich dotrzeć. 

Wydaje się, że wiata to tylko drewniana konstrukcja, która nie wnosi wiele wkładu w turystykę górską. Wbrew pozorom niesamowicie zachęca turystów i ratuje od wielu kłopotów. W przypadku problemów, które wymagają wezwania np. GOPR-u może stanowić punkt odniesienia, który pomoże służbom w zlokalizowaniu naszej pozycji. Widać wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa.