Dom drewniany w technologi szkieletowej czy jednak murowany?

Wielu przyszłych inwestorów zastanawia się nad porzuceniem tradycyjnej metody budownictwa domów murowanych na rzecz budowy domu drewnianego technologią szkieletową. Również i my decydując się na wyprowadzkę do jednorodzinnego domu rozważaliśmy taką opcję. Na szczęście w rejonie wojewódźtwa śląskiego domy szkieletowe znalazły sobie wielu zwolnenników, dzięki czemu opinii zaczerpnąć mogliśmy wśród znajomych, którzy na taki krok się już zdecydowali. 

Domy drewniane – za i przeciw

regionalne domy drewniane z woj. śląskiegoZdania byli podzielone, jedni zadowoleni byli w stu procentach inni, mieli pewne zastrzerzenia, jednak ogólnie rzecz biorąc wywnioskowaliśmy, że jest to jak najbardziej kwestia godna przemyślenia. Z naszych badań dowiedzieliśmy się, że największą zaletą domu drewnianego to z penością jego cena i czas budowy. Bez porównia różnią się koszty domu szkieletowego od murowanego, jest to różnica nawet piętnastu procent, a przy kwocie 300 – 400 tysięcy to już znacząca kwota. Ma to związek oczywiście z skróconym czasem pracy ekipy budowlanej, cieńszymi fundamentami, a także ceną materiałów. Niewątpliwie dużym plusem jaki posiadają regionalne domy drewniane z woj. śląskiego to krótki czas budowy. Łączenie prefabryktaów zajmuje od dwóch do trzech miesięcy, kiedy to budowa domu murowanego nawet przy intensywnych i nieprzerwanych pracach rzadko trwa pół roku. Użytkownicy domów drewnianych zgodnie twierdzą, że ogrzewanie ich to czysta przyjemność, bowiem domy te szybko się nagrzewają, tak więc gdy wracają oni do domu po pracy, nawet gdy dom jest wychłodzony po całodniowej nieobecności szybko, wraca do przyjemnej temperatury. Co do wad domów szkieletowych to wszyscy inwestorzy mają jedną obawę – ich żywotność.

Nie jest ona tak długa jak w przypadku domów murowanych, wynosi około 50 lat. Systematyczna konserwacja wysokiej jakości środkami może nieco wydużyć czas ich użytkowania. Jednak czy w dzisiejszych czasach, kiedy młodzi to tak szybko się usamodzielniają, kulkuset letnia  żywotność jest konieczna? Ton już każdy sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie.