Czym jest wyłącznik krańcowy ?

Wyłącznik krańcowy jest urządzeniem, które potocznie nazywa się krańcówką. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie oczekuje się automatycznego wyłączenia urządzenia technicznego w momencie, gdy dana jego część znajdzie się w skrajnym położeniu.

Kiedy zadziała takie zabezpieczenie ?

wyłącznik krańcowy z trzpieniemKażdy wyłącznik krańcowy z trzpieniem stanowi swego rodzaju zabezpieczenie przed uszkodzeniem urządzenia technologicznego lub maszyny. Gdyby nie był on zainstalowany w urządzeniu, to w przypadku niekontrolowanego przesuwu jednaj z części maszyny, mogłoby dojść do awarii. Niestety tego typu zdarzenia zazwyczaj mają przykre konsekwencje, bo generują ogromne koszty napraw. Wyłączniki krańcowe z trzpieniem charakteryzują się tym, że z ich obudowy wystaje bolec. Jeśli na niego naciśnie jakikolwiek element, to załączy on odpowiedni mechanizm. Najczęściej takie wyłączniki krańcowe stosuje się w obrabiarkach, bowiem tam niedopuszczalne jest przekroczenie pewnych granic w momencie przesuwu czy to wrzeciona, czy też elementu obrabianego. Wygląd wyłącznika krańcowego przypomina zwykły stycznik jednofazowy, różni się jedynie tym, że posiada trzpień i montowany jest w całkowicie innych układach. Aby zamontować taki stycznik należy posiadać odpowiednią wiedzę techniczną, bowiem czynność ta nie należy do najprostszych. Wymaga dużej wprawy, a przede wszystkim sporego doświadczenia. Wyłączniki krańcowe zazwyczaj montowane są przez wykwalifikowanych specjalistów z danej branży.

Wyłącznik krańcowy z trzpieniem to udoskonalona wersja wyłącznika sterowanego ręcznie. Jest on niemalże całkowicie bezobsługowy, więc nie wymaga stałego nadzoru pracownika. Jedynymi czynnościami, które należy przy takim wyłączniku przeprowadzać, jest jego okresowa kontrola i ocena poprawności działania.